Cumartesi, Ağustos 16, 2008

***BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN***

Bu gelen gece olan Leyle-i Berat, bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin proğramı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadr'in kudsiyetindedir. Herbir hasenenin Leyle-i Kadir'de otuzbin olduğu gibi, bu Leyle-i Berat'ta herbir amel-i sâlihin ve herbir harf-i Kur'anın sevabı yirmibine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhur-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyali-i meşhurede onbinler, yirmibin veya otuzbinlere çıkar. Bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur'anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır. ( Said Nursî Şualar: 505)
Hadislerle Berat Kandili
- Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuşlardı:“Recep, Allah’ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır”. Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek, ibadetlerimizi yapmalı, alemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.
Şaban ayının önemli özelliklerinden biri Beraat gecesi gibi müstesna bir gecenin bu ayın içinde bulunmasıdır.
Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:—“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:—“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum.—“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:—“Bu gece, Allah-u Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teala onları bağışlamaz.
Gecenin dörtte biri geçtikten sonra, Cebrail yine geldi ve şöyle dedi: "Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki, cennet kapıları açılmış. Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: "Ne mutlu bu gece rüku edenlere. İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Bu gece secde edenlere ne mutlu". Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece dua edenlere ne mutlu." Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: -"Bu gece, Allah'ı zikredenlere ne mutlu". Beşinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu." Altıncı kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Müslümanlara ne mutlu." Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki, günahları bağışlansın. Bunları gördükten sonra, Cebrail'e sordum: "Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak? Şöyle dedi: "Ya Muhammed, Allah-u Teala, bu gece, Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder."
- Hz. Ayşe Radıyallahu Anha anlatıyor: "Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri, Nıfs-u Şa'ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."

12 yorum:

HÜLYA dedi ki...

fatoşcım kandilin mübarek olsun canım tüm dualarının kabul olması dileğiyle sevgiler

pelin'ce dedi ki...

Fatoş canım hayırlı kandiller..

Sevgiler

Adsız dedi ki...

seker...seninde kandilin mubarek olsun
tum dualarin kabul olsun

bisey diycem laf aramizda sen gelinden de guzelsin:)))

allah gencleri omur boyu mutlu etsin insallah
öpt canim

www.yenitadlar.blogcu.com

gülizar dedi ki...

Fatoşcuğum kandilin mubarek olsun..

ugurbocegimleafiyetle dedi ki...

Canım benim kandilin mübarek olsun, dualarının kabul olması dileği ile kocamannnnnnnnn öpüyorum...

ebruakin dedi ki...

Kandilin mübarek olsun canım.
Tüm duaların kabul olur inşallah.
Öpüyorum.
Sevgiler...

ÖZGÜLÜN TARİFLERİ dedi ki...

Bu gunun feyzi uzerinize,rahmeti gecmisinize,bereketi evinize,
nuru ahiretinize,sicakligi yuvaniza dolsun.
Berat kandiliniz kutlu olsun.

birdutmasali dedi ki...

Hayrlı kandiller,
kardeşinizide tebrik ederim
svglr.

Muhterem'le Afiyetle dedi ki...

Canım,
Mübarek kandilini kutlar,hayırlara vesile olmasını dilerim.
Tatil bitti ve eve döndüm,İnşallah artık buralardayım.
Kızkardeşinin düğünü hayırlı olsun,Rabbim ömür boyu mutluluklar nasip etsin.

yemekoloji dedi ki...

Kandilin mübarek olsun arkadaşım

mutfaktayim dedi ki...

Fatoş'cum kandilin mübarek olsun. Kardeşine de mutluluklar diliyorum harika bir gelin olmuş canım.

Sevgiler...

iremlemekanlar dedi ki...

canım kandilini bende en içten dileklerle kutluyorum yazdıklarını senin içinde dilerim hayırlı kandiller geçirmek dilegiyle antakyaya hayran kaldım açıkçası... çok teşekkür ederim bizlerle paylaştığın resimler için inşallah bizde oralara gitme ve görme şansı yakalarız ...